Brann- og redningstjenesten har en svært høy tillit blant befolkningen, en tillitskapital som må forvaltes og videreutvikles. Tjenesten får stadig nye oppgaver, og det krever en bredere kompetanse- og erfaringsbakgrunn enn det man tradisjonelt har hatt.
Derfor vil Samfunnsbedriftene, med våre brann- og redningsmedlemmer, presentere en veileder for å rekruttere på bredere basis enn det som har vært vanlig i tjenesten. Vi inviterer til et mangfoldsseminar i Oslo den 3. mai, der veilederen skal presenteres.
Samtidig får vi ta del i erfaringer med å rekruttere og beholde mangfold fra egne medlemmer, Forsvaret, homonettverket til Arbeiderpartiet og Fagforbundet. Med mangfold mener vi ikke bare likestilling mellom kjønnene, men også mangfold i et bredt perspektiv: kulturbakgrunn og seksuell legning.
Veilederen er utviklet av Samfunnsbedriftene i samarbeid med fagforeningene. I tillegg har Nettverk for kvinner i brann og redning vært involvert i arbeidet.