Søk

Halvårlige møter med energiministeren

Behov for bevisstgjøring av bransjens rolle i totalberedskapen

Møte hos statsråden sammen med Fornybar Norge og Distriktsenergi og flere nettselskap. Foto: Kristin Lind/Fornybar Norge
|
Publisert:
26. juni 2026

Energiminister Terje Aasland ville på et felles møte med nettbransjen vite om samfunnet rundt energibransjen var klar over hvilken viktig rolle bransjen har i totalberedskapen. Svaret er dessverre ikke så oppløftende.

Samfunnsbedriftene Energi og IKT deltok 24. juni i to halvårlige møter mellom Energidepartementet og nettbransjen. Møtene gir nettselskapene en viktig arena for direkte dialog med energiminister Terje Aasland om raskere nettutbygging, bedre utnyttelse av nettet og styrket sikkerhet og beredskap.
Det var et todelt møte, der første del dreide seg om effektiv utnyttelse og videre utbygging av strømnettet. I det møtet ble blant annet følgende diskutert:
  • Samfunnsbedriftene understreket behovet for bedre samhandling mellom Energidepartementet, Statnett og NVE/RME, og for tydelige og felles mål for utviklingen av strømnettet.
  • Vi løftet behovet for reguleringer og ordninger som gir mer forutsigbar og jevnere nettleie for kundene.
  • Medlemsbedriftene pekte på at planleggings- og konsesjonsprosesser må bli enklere og mer effektive, samtidig som nettet utnyttes bedre.
Sikkerhet og beredskap
I beredskapsmøtet ble totalberedskap for energi og fiber trukket frem, sammen med behovet for bedre informasjonsdeling, samhandling og felles situasjonsforståelse. Aasland stilt selv et viktig spørsmål innledningsvis; nemlig om det var tydelig nok hvor viktig bransjen er i totalberedskapen. Svaret er dessverre at energi- og fiber ikke har fått den fortjente plassen så langt i totalberedskapen. Vi tror det vil og må endres.
På dette møtet ble også følgende diskutert:
  • Bransjen tok også opp utfordringer knyttet til fritak for kritisk personell i krise- og krigssituasjoner, der dagens søknadsprosesser fortsatt oppleves som for tungvinte.
  • Samfunnsbedriftene pekte på betydningen av å se kraftbransjen i sammenheng med entreprenører, leverandører og andre samfunnskritiske aktører.
  • Det ble også pekt på hvordan man skal håndtere og sikre at man har tilstrekkelig kompetanse og materiell tilgjengelig i krevende situasjoner. Her ble også en leverandøroversikte og utfordringene med å ha tilgjengelige leverandører av varer og tjenester i prekære situasjoner
Anders Granheim fra Føie og Arne Hanto Moen fra Kraftia deltok sammen med Samfunnsbedriftene. Moen løftet blant annet behovet for en norsk språkmodell for kraftbransjen, også som et viktig beredskapstiltak. Granheim ga eksempler på utfordrende situasjoner der det viser seg ikke å være samhandling, samt et ønske om en felles plattform for nettopp dette.
Kjærkomne møter
Samfunnsbedriftene opplever det som positivt at statsråden setter av god tid til dialog med både små og store aktører i nettbransjen. Møtene er en viktig mulighet til å løfte medlemmenes utfordringer og konkrete forslag direkte til politisk ledelse, NVE/RME og Statnett.

Les mer om

Hold deg oppdatert!

Vi gir deg siste nytt fra skjæringspunktene mellom fag og politikk, og mellom arbeidsliv og jus. Du får relevante og forståelige nyheter rett i innboksen din.
© 2022 Samfunnsbedriftene.
Fakturaadresse
EHF:
Samfunnsbedriftene er registrert i ELMA-registeret med organisasjonsnummer 912868222.
Vi ønsker fortrinnsvis å motta fakturaer i EHF-format.
Dersom dette ikke er mulig benyttes e-post til følgende adresse: samfb@faktura.poweroffice.net
7439 Trondheim
Besøksadresse
Haakon VIIs gate 9
0161 Oslo
Postadresse
Postboks 1378 Vika
0114 Oslo
Org.nr 912868222
E-postadresse
post@samfunnsbedriftene.no
Sosialemedier
Linkedin
Gå til toppen
Personvern