Søk

Webinar om seniorpolitikk

«Senioreffekten» kan sikre tjenestene

Eldre mann og yngre mann, begge med hjelm og arbeidsklær, tar hverandre i hånden og smiler.
Vi må gjøre en innsats for å flere eldre arbeidstakere med rette kompetanse til å stå lengre i arbeid. Foto: Getty Images / Unsplash
|
Publisert:
29. oktober 2026

Det er ren matematikk. Med flere eldre, og færre unge, må alle jobbe litt lenger. Men hva gjør man for å beholde seniorer med verdifull kompetanse i arbeidslivet? Lær mer av medlemmer og fersk Oslo Economics-rapport.

«Arbeidskraftlekkasjen» er det mange som kaller det. Det er når erfarne arbeidstakere med høy arbeidsevne forsvinner ut av arbeidslivet mens de fremdeles har mye å gi.
– Det er noe vi som samfunn ikke har råd til. For vi står overfor en stor demografisk utfordring, sier viseadministrerende direktør Barbro Noss.
– I siste instans dreier det seg om at dette er med på å sikre velferdssamfunnet og konkurransekraften vår. Så viktig er det faktisk å stoppe lekkasjen av kompetent arbeidskraft.

Bautaer eller kranglefanter?

Vi avholder vårt gratis webinar Seniorene på jobben – bautaer eller kranglefanter? den 6. november.
– Jeg vil anbefale alle med lederansvar å sette av en time til dette webinaret. I løpet av en drøy time vil du lære av andres erfaringer, og få presentert funnene fra en rykende fersk rapport.
På webinaret vil du:
  • Lære av erfaringene til BIR – et av Norges største renovasjonsselskap – og Nedre Romerike vann- og avløpsselskap IKS. Begge selskapene har deltatt i prosjektet «Aldersbevisst ledelse og planlegging for gode senkarrierer i kommunal sektor».
  • Få høre rykende freske resultater fra rapporten om dette prosjektet – som er gjennomført av Oslo Economics.
  • Høre lederutvikler og forfatter Lisa Wade snakke om sin ferske bok «De eldre har aldri vært yngre – men hvorfor jobber de ikke?»
  • Høre viseadministrerende direktør Barbro Noss snakke om innsatsen for å sikre at medlemmene får nok arbeidskraft med riktig kompetanse.
  • Avslutningsvis blir det en panelsamtale.
– Det kan gi dere ideer som kan hjelpe dere til å opprettholde ønsket tjenestenivå også i fremtiden, avslutter Noss.

Les mer om

Seniorpolitikk

Eldre arbeidstakere med rette kompetanse er en enorm arbeidsressurs. Men hvilke tiltak kan dere gjøre i virksomheten for å beholde dem?
Det skal vi utforske på webinaret Seniorene på jobben – bautaer eller kranglefanter?
Samfunnsbedriftene har over flere år gjort en innsats for å fremme god seniorpolitikk hos våre medlemsvirksomheter.
Vi har blant annet tidligere arrangert et seminar som del av samarbeidet om seniorpolitikk med fagforeningene Fagforbundet, Akademikerne, YS, Tekna og Unio.

Hold deg oppdatert!

Vi gir deg siste nytt fra skjæringspunktene mellom fag og politikk, og mellom arbeidsliv og jus. Du får relevante og forståelige nyheter rett i innboksen din.
© 2022 Samfunnsbedriftene.
Fakturaadresse
EHF:
Samfunnsbedriftene er registrert i ELMA-registeret med organisasjonsnummer 912868222.
Vi ønsker fortrinnsvis å motta fakturaer i EHF-format.
Dersom dette ikke er mulig benyttes e-post til følgende adresse: samfb@faktura.poweroffice.net
7439 Trondheim
Besøksadresse
Haakon VIIs gate 9
0161 Oslo
Postadresse
Postboks 1378 Vika
0114 Oslo
Org.nr 912868222
E-postadresse
post@samfunnsbedriftene.no
Sosialemedier
Linkedin
Gå til toppen
Personvern