Det sier fungerende administrerende direktør Barbro Noss i Samfunnsbedriftene.
– Julebord og andre sosiale arrangementer i arbeidsgivers regi er viktige arenaer for kulturbygging. Samtidig vet vi at risikoen for seksuell trakassering øker når grenser er uklare, alkohol er involvert og ansatte møtes i uformelle settinger, sier hun.
– Som arbeidsgiver har man ansvar for å forebygge og hindre seksuell trakassering – også når arrangementet foregår utenfor arbeidsplassen og utenfor ordinær arbeidstid.
Gjelder også julebord
Både arbeidsmiljøloven og likestillings- og diskrimineringsloven slår fast at arbeidsgiver skal sikre et arbeidsmiljø fritt for trakassering generelt og seksuell trakassering spesielt.
– Dette ansvaret omfatter alle aktiviteter i arbeidsgivers regi, inkludert julebord, seminarer, markeringer og reiser, sier Noss.

Foto: Alexander Mils / Unsplash
– Ansvaret innebærer å forebygge, avdekke og håndtere seksuell trakassering. Det betyr at arbeidsgiver må gjøre det klart hvilke regler som gjelder, hvilke tiltak som skal forhindre trakassering, og hvordan ansatte kan si fra på en trygg måte hvis noe skjer.
Undersøkelser peker på flere faktorer som øker risikoen for uønsket seksuell oppmerksomhet i sosiale jobbsammenhenger:
- Uklare grenser når roller blir mer uformelle
- Alkohol som svekker dømmekraft og profesjonell avstand
- Makt-ubalanse mellom leder og ansatt
- Lokaler og situasjoner der det er vanskelig å trekke seg unna eller få hjelp
Setter strek
Veilederen lister opp seks tiltak som skal bidra til tryggere rammer:
- Kartlegg risiko
- Regler for oppførsel
- Rutiner for håndtering
- Brudd må føre til reaksjoner
- Tydelig lederansvar
- Snakk om seksuell trakassering
I tillegg har Arbeidstilsynet mye informasjon om seksuell trakassering
på sine nettsider. De har tydelige råd om hvordan arbeidsgivere kan forebygge og håndtere seksuell trakassering.
– Dette er gode kilder til informasjon som alle arbeidsgivere bør være oppmerksomme på. Når man kjenner igjen risikofaktorene, er det langt lettere å sette inn riktige tiltak, sier Noss.
Økende problem
Så mange som én av fire (24%) arbeidstakere har blitt utsatt for uønsket seksuell oppmerksomhet eller seksuell trakassering i en arbeidssituasjon det siste året. Det er en økning på tre prosentpoeng fra 2023.
Det går fram av
Trakasseringsbarometeret 2025 som Veritan har utarbeidet på oppdrag fra Likestillings- og diskrimineringsombudet, Arbeidstilsynet, Tekna, Parat og Norsk Sjømannsforbund.
– Med så mye oppmerksomhet rundt likestilling og mangfold i det norske arbeidslivet, skulle man selvsagt tro og håpe at dette gikk den andre veien. Men det bare understreker at seksuell trakassering og uønsket seksuell oppmerksomhet er noe vi bør bli enda flinkere til å snakke om og håndtere, sier Noss.
Blant unge under 30 år, er andelen som blir utsatt like stor blant menn og kvinner. Blant de over 30 år, er kvinner i større grad utsatt for uønsket seksuell oppmerksomhet enn menn.
Hysj hysj!
Halvparten av dem som har blitt utsatt for uønsket seksuell oppmerksomhet, informerer ingen andre på arbeidsplassen, ifølge Trakasseringsbarometeret.
Blant de som gir beskjed til noen med en formell rolle i organisasjonen, oppgir hele 45 prosent at hendelsen ikke fikk praktiske konsekvenser. Den vanligste konsekvensen er til alt overmål at den som varsler, selv fikk andre arbeidsoppgaver eller ble flyttet.
– Dette er viktig å ha med seg inn i høysesongen for uønsket oppmerksomhet. Det at man ikke ser eller hører om tilfeller, betyr ikke at problemet er fraværende, sier Noss.

Foto: Julia Taubitz / Unsplash
Hun mener arbeidsgivere kan gjøre svært enkle og effektive tiltak:
– En leder kan i forkant av et arrangement nevne at reglene for respekt og inkludering gjelder like mye på julebord som på jobb, at uønsket seksuell oppmerksomhet ikke er akseptabelt, at ansatte skal vite hvem de kan henvende seg til dersom noe skjer, og at ledere har et særlig ansvar for å bidra til trygghet gjennom hele kvelden, sier Noss.
– Det er en selvfølge at sosiale sammenkomster på jobben skal være trygge og bygge kultur i organisasjonen. Jeg tror de aller fleste vil oppfatte en påminnelse om dette som omtanke, og ikke som en moralsk pekefinger.
Noss sier at Samfunnsbedriftene ønsker å ha et ekstra fokus på uønsket seksuell oppmerksomhet og seksuell trakassering framover.
– Forebygging av dette skal selvsagt ikke være et sesongfenomen, men julebordsesongen er en god anledning til å minne om arbeidsgivers ansvar, styrke kulturen og signalisere tydelige forventninger, sier Noss.