Søk

Møte i Energidepartementet

Sikkerhet og beredskap høyt på agendaen i nettselskapene

Formelt kledde menn og kvinner.
Fra venstre: Tore Langset (RME), Kristian Markegård (NVE), Mona Adolfsen (Samfunnsbedriftene), Audun Grynning (Føie), Tore Langeland (Statnett), Terje Aasland (energiminister), Eskil Lunde Jensen (Samfunnsbedriftene), Kristin Aadland (BKK), Arne Hanto Moen (Kraftia), Anne S. Nysæther (Elvia), Trond Winther (Lnett), Kristin H. Lind (Fornybar Norge). Foto: Margrete Løbben Hanssen / Energidepartementet
|
Publisert:
10. juni 2025

Sikkerhet og beredskap innen kraftforsyningen var tema da energiminister Terje Aasland i dag møtte representanter fra energibransjen.

Energiministeren møtte representanter fra nettselskaper og bransjeorganisasjoner for å diskutere hvordan sikkerhet og beredskap i kraftsektoren kan styrkes. Møtetsamlet sentrale aktører som Statnett, Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE), Reguleringsmyndigheten for energi (RME) og bransjeorganisasjonene.
– Alle samfunnssektorer må være bedre forberedt på krisesituasjoner og den nye sikkerhetspolitiske virkeligheten. Dette gjelder spesielt kraftsektoren, som er helt avgjørende for at kritisk infrastruktur fungerer som den skal. Regjeringen prioriterer arbeidet med å sikre kraftsektoren høyt. En viktig del av dette er å opprettholde en tett dialog med bransjen om deres arbeid med sikkerhet, sier Aasland.
Representantene fra bransjeorganisasjonene uttrykte tilfredshet med samarbeidet med myndighetene og påpekte at en felles forståelse av situasjonen fremover er avgjørende.
– Kraftforsyningen spiller en nøkkelrolle i Norges totale beredskap. Vi i bransjen setter pris på den gode dialogen med myndighetene om sikkerhet og beredskap. Gjennom mange år har vi håndtert utfordringer som ekstremvær og uforutsette hendelser på en solid måte. Samtidig følger vi nøye med på de geopolitiske endringene og forsøker å tilpasse oss, uttalte Mona Adolfsen fra Samfunnsbedriftene, Knut Lockert fra Distriktsenergi og Kristin Lind fra Fornybar Norge.
Regjeringen har de siste månedene lansert flere tiltak for å styrke Norges samlede beredskap. I januar ble Totalberedskapsmeldingen presentert, og i mai kom Norges første nasjonale sikkerhetsstrategi. Disse dokumentene legger føringer for hvordan samfunnet kan styrkes, både gjennom rask oppgradering av forsvarsevnen, økt samfunnsberedskap og tiltak for å sikre økonomisk stabilitet.
– Selv om vi ikke kan hindre alle mulige krisesituasjoner, er det avgjørende at vi har en felles forståelse av truslene vi står overfor. Dette reflekteres i både Totalberedskapsmeldingen og sikkerhetsstrategien. Kraftsektoren må være klar over sine sårbarheter, forstå situasjonsbildet og fortsette arbeidet med å planlegge for alvorlige hendelser, påpeker Aasland.
Representanter fra kraftbransjen understreket også betydningen av tverrsektorielt samarbeid. God koordinering mellom kraftsektoren, ekom, transport, forsvar og andre sentrale aktører er nødvendig for å håndtere nye utfordringer på en effektiv måte, fremhevet Kristin Aadland (BKK), Arne Hanto Moen (Kraftia), Anne S. Nysæther (Elvia), Audun Grynning (Føie) og Trond Winther (Lnett).
Møtet markerte et viktig steg i arbeidet med å styrke sikkerheten i kraftsektoren og samarbeidet mellom myndigheter og bransjen.

Les mer om

Hold deg oppdatert!

Vi gir deg siste nytt fra skjæringspunktene mellom fag og politikk, og mellom arbeidsliv og jus. Du får relevante og forståelige nyheter rett i innboksen din.
© 2022 Samfunnsbedriftene.
Fakturaadresse
EHF:
Samfunnsbedriftene er registrert i ELMA-registeret med organisasjonsnummer 912868222.
Vi ønsker fortrinnsvis å motta fakturaer i EHF-format.
Dersom dette ikke er mulig, benyttes e-post til følgende adresse: samfb@faktura.poweroffice.net
Besøksadresse
Haakon VIIs gate 9
0161 Oslo
Postadresse
Postboks 1378 Vika
0114 Oslo
Org.nr 912868222
E-postadresse
post@samfunnsbedriftene.no
Sosialemedier
Linkedin
Gå til toppen
Personvern