På fredag overleverte arbeidsgiverorganisasjonen KS og hovedsammenslutningene LO Kommune, Unio, YS Kommune og Akademikerne Kommune sine innledende krav og tilbud.
Årets tariff-forhandlinger er et såkalt hovedoppgjør. Det betyr at det skal forhandles om hele avtaleverket og ikke bare lønn.
Forhandlingene skjer i en tid preget av global uro, store omstillingsbehov og en anstrengt økonomisk situasjon i kommunesektoren.
– Det er svært viktig med et avtaleverk og en ramme som bidrar til at våre medlemmer kan utvikle seg, samtidig som de kan sikre sin økonomiske bærekraft.
Det sier direktør for Arbeidsgiverservice Frode B. Nilssen, som representerer Samfunnsbedriftene i KS’ forhandlingsutvalg.
Partene skal komme til enighet innen natt til 1. mai. Dersom partene ikke kommer til enighet innen fristen, går oppgjøret til mekling.